Membership

Congratulations to the 2016 Distinguished Teaching Award Winners!

Horace T. Morse - University of Minnesota Alumni Association Award for Outstanding Contributions to Undergraduate Education

Douglas W. Ernie

Department: Electrical and Computer Engineering
Collegiate Unit: CSE
Campus: Twin Cities

Mary Franklin-Brown

Department: French and Italian
Collegiate Unit: CLA
Campus: Twin Cities

Tabitha Grier-Reed

Department: Postsecondary Teaqching and Learning
Collegiate Unit: CEHD
Campus: Twin Cities

Russell J. D. Holmes

Department: Chemical Engineering and Material Sciences
Collegiate Unit: CSE
Campus: Twin Cities

Brian D. McInnes

Department: Education
Collegiate Unit: Education and Human Service Professions
Campus: Duluth

Heather J. Peters

Department: Psychology
Collegiate Unit: Social Science
Campus: Morris

J. B. Shank

Department: History
Collegiate Unit: CLA
Campus: Twin Cities

Michael J. Silverman

Department: Music
Collegiate Unit: CLA
Campus: Twin Cities

Award for Outstanding Contributions to Graduate, and Professional Education

Bryce A. Binstadt

Department: Pediatrics
Collegiate Unit: Medical School
Campus: Twin Cities

Ann M. Burkhart

Collegiate Unit: Law School
Campus: Twin Cities

Mary L. Chesney

Collegiate Unit: School of Nursing
Campus: Twin Cities

Maria L. Gini

Department: Computer Science and Engineering
Collegiate Unit: CSE
Campus: Twin Cities

Kristine P. Krafts

Department: Diagnostic and Biological Sciences
Collegiate Unit: School of Dentistry
Campus: Twin Cities

Deniz S. Ones

Department: Psychology
Collegiate Unit: CLA
Campus: Twin Cities

Joe Soss

Collegiate Unit: Humphrey School of Public Affairs
Campus: Twin Cities

Randall H. Victora

Department: Electrical and Computer Engineering
Collegiate Unit: CSE
Campus: Twin Cities

 


ADT Membership List

A list of the University of Minnesota Academy of Distinguished Teachers by campus and college is available at the link below.

ADT membership list


Academy of Distinguished Teachers Executive Committee:

Operational Guidelines for the Executive Committee (PDF format)

Ken Leopold, Chair
Chemistry, University of Minnesota-Twin Cities
 
 
 
Robert Poch
Postsecondary Teadching and Learning, University of Minnesota-Twin Cities
Soo-Yin Lim-Thompson
Early Childhood Education, University of Minnesota-Crookston
Nancy Carpenter
Chemistry, University of Minnesota-Morris
Steve Sternberg
Chemical Engineering, University of Minnesota-Duluth